Základní dílky Geomag stavebnice

Tyčinky a kuličky Geomag

Magnetická stavebnice Geomag obsahuje dva základní prvky – magnetickou tyčinkuocelovou kuličku.

Základní dílky Geomag
Kuličky jsou ocelové, nemagnetické. Barevné tyčinky jsou silné magnety, spojení s kuličkou je dostatečně pevné.

Základní způsob konstrukce Geomagu je kombinace tyčinek a kuliček tak, že kuličky slouží jako dotyková plocha – kloub. To se používá nejčastěji a můžete to také vidět na horním obrázku. Spojení kulička – tyčinka je velmi pevné, přičemž na jednu kuličku lze připojit až 12 magnetických tyčinek.

Spojovat můžete také tyčinku s tyčinkou. Samostatné kuličky magnetické nejsou a bez tyčinky spolu nedrží.

Můžete také spojovat tyčinky přímo k sobě bez kuliček, tím se tyčky protáhnou na libovolnou délku a drží pevně tvar přímky.

Kuličky bez tyčinek spolu nedrží

Podívejte se na dva následující dva obrázky s kuličkami. Samotné ocelové kuličky bez tyčinek u sebe nedrží a rozkutálí se. I když jsou těsně vedle sebe, nepřilepí se. Stačí ale k jedné kuličce přiložit tyčinku a magnetická síla se přenese i na další kuličky, které jsou v sousedství.

Kuličky Geomag
Samotné ocelové kuličky magnetické nejsou, bez tyčinek u sebe nedrží a rozkutálí se.
Zmagnetizování kuliček
Stačí ale k jedné kuličce přiložit tyčinku a magnetická síla se přenese i na další kuličky.

Na dalším obrázku je kombinace všech popsaných spojení. Dolní trojúhelník je spojení kuliček a tyčinek. Směrem nahoru jsou přímo spojené tyčinky (dvě modré nebo dvě žluté). Mimochodem, spojujete-li takto tyčinky Geomagu napřímo, drží velmi pevně přímku a nejdou ohnout. I delší tyč, takto vytvořená s několika tyčinek, se neprohne.

Závěs z kuliček
Magnetická síla tyčinek Geomag udrží až šest kuliček v řetízku.

Na tyčinkách nahoře je pak závěs ze série kuliček – ty jsou zmagnetizované od tyčinek a drží se vzájemně. Zde jsou zavěšené tři kuličky, lze jich takto ale zavěsit až 6, plus dvě krajní. Pro názornost příkladu jsme zvolili ale pouze tři.

Můžete stavět modely podle doporučených návodů, kterých je na internetu bezpočet. Jednoduchost prvků ale umožňuje obrovskou variabilnost, takže postavit můžete cokoliv, záleží jen na fantazii (a samozřejmě na velikosti stavebnice). Síla magnetů udrží i velké stavby.

Otočný kloub Geomag

Pokud vložíte do modelu dvě nebo více kuliček za sebou, získáte otočný kloub, který prakticky nemá tření. Na spodním obrázku je malý jeřáb, kde tři zavěšené kuličky tvoří právě takový kloub bez tření (stačily by samozřejmě dvě). Když na spodní kuličku zavěsíte něco jednoduchého z tyčinek, třeba jen dvě vodorovné tyčinky jako vrtuli a roztočíte, bude se točit „skoro nekonečně“ dlouho, zpomaluje pouze odporem vzduchu.

Kuličky Geomag mohou tvořit otočný kloub
Tři visící kuličky Geomag tvoří otočný kloub.

Díky tomu se dají stavět z Geomagu různá kyvadla, houpačky, kolotoče a další modely, které se po rozkmitání dovedou velmi dlouho kmitat nebo točit.

Řada BABY je také Geomag

Geomag nabízí také speciální sady pro batolata od 10 měsíců, pod názvem Geomag Baby. Jsou to zcela odlišné stavebnice, obsahující jen několik dílů, dostatečně velkých a odolných, aby byly bezpečné. Malé děti zaujmou svým atraktivním tvarem a barevností. Mohou je skládat k sobě, rozkládat a díky zakulaceným tvarům s nízkým těžištěm je snadno rozhoupat.